Seniorzy
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu (dalej MOPS) ogłasza nabór uczestników do Klubu „SENIOR+” z siedzibą przy ulicy Wschodniej 21A w Szydłowcu na okres od 1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku. Zapraszamy osoby nieaktywne zawodowo, powyżej 60 roku życia, zamieszkujące na terenie Gminy Szydłowiec do wzięcia udziału w rekrutacji. Zapraszamy osoby chcące wykorzystać wolny czas i spędzić go aktywnie w miłym towarzystwie, chcące rozwijać swoje pasje, zainteresowania, umiejętności i zdolności, chcące pomóc sobie i innym.
Klub „Senior +” w Gminie Szydłowiec
W 2021 roku w Gminie Szydłowiec w ramach Programu „Senior+” na lata 2021 – 2025 został zmodernizowany i doposażony budynek na potrzeby działalności ośrodka wsparcia dla seniorów. Uchwałą Nr XXXV/254/21 Rady Miejskiej w Szydłowcu w dniu 22 listopada 2021 roku został utworzony na terenie Gminy Szydłowiec Klub „Senior+”, który wszedł w struktury Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu.
Budynek Klubu jest parterowy, nie posiada żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o wejście/wjazd dla osób niepełnosprawnych (brak barier architektonicznych). W budynku znajduje się 8 pomieszczeń wraz z korytarzem o łącznej powierzchni 185 m2. Na powierzchnię tę składają się: pomieszczenie ogólnodostępne, aneks kuchenny, łazienka, szatnia, pomieszczenie do zajęć rehabilitacyjno – ruchowych, pomieszczenie komputerowe, pomieszczenie kierownika, pomieszczenie przeznaczone na potrzeby: biblioteczki oraz magazynowania produktów do zajęć arteterapii, a także produktów terapii aktywności intelektualnej oraz korytarz.
Klub rozpoczął swoją działalność od stycznia 2022. Klub jest przeznaczony zgodnie ze złożonym wnioskiem w ramach modułu I dla 30 uczestników. Zgodnie z wytycznymi wskazanymi w rozdziale IV programu wieloletniego „Senior+” celem głównym zadania publicznego było zapewnienie funkcjonowania placówki Senior+. W związku z powyższym celem funkcjonowania Klubu „Senior +” w Gminie Szydłowiec było w szczególności zapewnienie wsparcia osobom nieaktywnym zawodowo, w wieku 60+, poprzez umożliwienie im skorzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji, w tym: oferty prozdrowotnej, obejmującej także usługi w zakresie aktywności ruchowej, oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej. Zgodnie z założeniami przynależność do Klubu dała uczestnikom przede wszystkim możliwość spędzania czasu w miłym towarzystwie, rozwijała zainteresowania i zdolności. Klub ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych zajęć. Seniorzy mogą aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym gminy.
Utworzenie Klubu Senior + miało w swoim założeniu przyczynić się do poprawy jakości życia seniorów w środowisku lokalnym, zapewnić seniorom wsparcie oraz pomoc adekwatną do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, zwiększyć zaangażowanie seniorów w życie społeczności lokalnych oraz promować aktywne starzenia się. Wszystkie powyższe założenia zostały spełnione. Zostały spełnione do tego stopnia, że liczba uczestników w 2023 roku została zgodnie z założeniami zwiększona z 30 do 36 osób. Podkreślić należy, że jest to przede wszystkim zasługa wypełnienia ww. założeń, a na drugim miejscu dopiero możliwości metrażowych utworzonego obiektu (5m2/osobę). W Klubie i po za nim prowadzone są różne zajęcia obejmujące usługi w zakresie aktywności ruchowej, edukacyjnej, kulturalnej i rekreacyjnej. Funkcjonowanie Klubu Seniora niewątpliwie zmniejszyły negatywne objawy starości, w tym związane z nimi koszty społeczne. Ponadto zaproponowane seniorom formy aktywności w sposób znaczący przyczyniają się do rozwoju osobistego, poczucia własnej wartości, przynależności, realizowania planów życiowych, przystosowania do zmieniających się warunków oraz oczekiwań społecznych i własnych możliwości.. Klub „Senior +" działa (zgodnie z zapisem programu) min. 20 godz. w tygodniu.
„Koperta życia”
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców w wieku 60+ oraz osoby chore przewlekle, samotne i niepełnosprawne w ramach realizowanego projektu „Koperta życia” rozpoczął od 3 kwietnia 2024 roku wydawanie kopert uczestnikom programu, do której przystąpienia zachęcają środowiska medyczne. Akcja polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych i danych osobowych.
„Koperta życia” jest sporym ułatwieniem m.in. dla pracowników pogotowia ratunkowego. W chwili zagrożenia o ludzkim życiu często decydują minuty, a kontakt z pacjentem w takich chwilach może być utrudniony, również rodzina i bliscy w momencie stresu nie są w stanie przekazać ratownikom niezbędnych informacji dla ratowania życia pacjenta, dlatego tak ważne jest by koperta z kartą informacyjną znajdowała się w miejscu ogólnodostępnym, gdyż jest źródłem informacji dla ratowników medycznych lub innych służb ratowniczych oraz ma pomóc w szybkim i skutecznym podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie.
W Gminie Szydłowiec akcja skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców powyżej 60 roku życia, osób przewlekle chorych, samotnych oraz niepełnosprawnych, jednakże w akcji mogą wziąć udział również osoby, które uznają, że koperty mogą okazać się dla nich pomocne.
Pakiet „Koperta życia” składa się z plastikowej koperty, karty informacyjnej oraz naklejki, która powinna być naklejona w widocznym miejscu przetrzymywania karty informacyjnej np. na lodówce. Karta informacyjna powinna być aktualizowana nie rzadziej niż raz w roku oraz zaraz po zmianie leków czy rozpoznaniu innych schorzeń.
Karta informacyjna może być wypełniona przez osobę zainteresowaną lub lekarza, który najlepiej żeby w obu przypadkach potwierdził informacje o stanie zdrowia swoim podpisem i pieczątką. Tylko tak wypełniona karta informacyjna jest wiarygodnym źródłem informacji dla ratowników medycznych oraz lekarzy.
W celu przystąpienia do programu należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu przy ulicy Jana Kilińskiego 2 do pok. nr 9 od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1500. Pakiet będzie wydawany po wypełnieniu deklaracji przystąpienia do uczestnictwa w programie oraz podpisaniu odbioru pakietu „Kopert życia”.
„Złota Rączka dla Seniora” w Gminie Szydłowiec
Gmina Szydłowiec we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szydłowcu rozpoczęła od 15 kwietnia 2024 roku realizację Programu „Złota Rączka dla Seniora” w Gminie Szydłowiec, który został pilotażowo na 2024 rok przyjęty uchwałą przez Radę Miejską w Szydłowcu w dniu 12 marca 2024 roku. Program „Złota Raczka dla Seniora” w Gminie Szydłowiec polega na świadczeniu drobnych, bezpłatnych usług naprawczych w miejscu zamieszkania seniora. Katalog proponowanych usług obejmuje czynności niewymagające posiadania specjalistycznych uprawnień. Niemniej wykonanie wymienionych w Programie świadczeń może sprawiać wiele trudności seniorom. Przyjęte kryteria przyznania pomocy wprowadzają między innymi wymóg ukończenia 65. roku życia, bycia mieszkańcem Gminy Szydłowiec, mieszkania samotnie lub z inną osobą, której stan zdrowia uniemożliwia wykonanie usług określonych w Programie oraz stałe zamieszkiwanie w lokalu, w którym ma być wykonana usługa. Ponadto Program szczegółowo określa zakres świadczonej pomocy, katalog napraw, które mogą być zgłaszane w ramach programu, tryb zgłaszania i warunki udzielania oraz sposób jego finansowania. Program przyczyni się do podniesienia jakości życia osób starszych, jednocześnie budując w nich poczucie wsparcia i przeciwdziałając wykluczeniu społecznemu. Regulamin Programu został zamieszczony w załączniku poniżej. W celu przystąpienia do programu należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu przy ulicy Jana Kilińskiego 2 do pok. nr 9 od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1500, tel. kontakt. 48 617 18 12.
Czytaj więcej: „Złota Rączka dla Seniora” w Gminie Szydłowiec
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu przedłuża do dnia 11 stycznia 2022 r. nabór uczestników do Klubu „SENIOR+” z siedzibą przy ulicy Wschodniej 21A w Szydłowcu. Zapraszamy osoby nieaktywne zawodowo, powyżej 60. roku życia, zamieszkujące na terenie Gminy Szydłowiec do wzięcia udziału w rekrutacji. Zapraszamy osoby, które chciałby wykorzystać wolny czas i spędzić go aktywnie w miłym towarzystwie, chcące rozwijać swoje pasje, zainteresowania, umiejętności i zdolności, chcące pomóc sobie i innym.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu ogłasza w dniach od 15 do 27 grudnia 2021r. nabór uczestników do Klubu „SENIOR+” z siedzibą przy ulicy Wschodniej 21A w Szydłowcu. Zapraszamy osoby nieaktywne zawodowo, powyżej 60. roku życia, zamieszkujące na terenie Gminy Szydłowiec do wzięcia udziału w rekrutacji. Zapraszamy osoby, które chciałby wykorzystać wolny czas i spędzić go aktywnie w miłym towarzystwie, chcące rozwijać swoje pasje, zainteresowania, umiejętności i zdolności, chcące pomóc sobie i innym. Osoby te powinny złożyć deklarację uczestnictwa w Klubie „Senior+” w Szydłowcu wraz z załącznikami dostępnymi na stronie internetowej www.mopsszydlowiec.pl, www.szydlowiec.pl bądź w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu. ul. Kilińskiego 2, 26-500 Szydłowiec (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00).
PROGRAM „WSPIERAJ SENIORA”
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu informuje, iż od dnia 23 października 2020 r., do dnia 31 grudnia 2020 r. realizuje Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Wspieraj Seniora”.
Program zakłada pomoc w dostarczaniu niezbędnych produktów (artykuły spożywcze, środki higieny osobistej, leki) dla seniorów powyżej 70 r.ż., którzy ograniczyli wychodzenie na zewnątrz, w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. Pomoc w dostarczeniu zakupów jest nieodpłatna. Za zakupy płaci Senior.
Seniorze!
jeśli zdecydowałeś się zostać w domu i chcesz skorzystać z tej form pomocy, koniecznie zadzwoń na infolinie
22 505 11 11
Zapisz datę i godzinę kiedy dzwoniłeś.
Pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu skontaktuje się z Tobą telefonicznie w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 730 - 1530.
Ustalicie szczegóły dostarczenia zakupów.
Więcej na stronie: https://wspierajseniora.pl/dla-seniora/
Gmina Szydłowiec oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu ogłaszają nabór
30 osób na świadczenie usług telefonicznej opieki domowej tzw. teleopieki w ramach pilotażowego program pod nazwą „ALARM DLA ŻYCIA" w gminie Szydłowiec
Teleopieka jest nową usługą, dającą możliwość całodobowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Wykorzystuje innowacyjne technologie, oparte na współdziałaniu ze sobą trzech elementów: osobistego nadajnika noszonego przez podopiecznego, terminala umożliwiającego kontakt z operatorem i Centrum Operacyjno – Alarmowego.
Kryteria podstawowe:
Program teleopieki skierowany jest do 30 osób:
• które w dniu przystąpienia do Programu mają ukończone 70 lat,
• które zamieszkują na terenie gminy Szydłowiec,
• które są osobami samotnie gospodarującymi (prowadzącymi jednoosobowe gospodarstwa domowe) – w pierwszej kolejności, ale również w dalszej kolejności osoby w rodzinie (po rozpoznaniu sytuacji rodzinnej),
• których miesięczny dochód netto nie przekracza 250% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej dla osoby samotnie gospodarującej, tj. 1.585,00 zł (634,00 zł x 250%). Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.
• które są posiadaczami abonamentu na telefon stacjonarny lub komórkowy oraz opłacają abonament telefoniczny (lub podpisali umowę na świadczenie usług telefonicznych w styczniu 2018 roku przed złożeniem wniosku).
• które wskażą osobę/osoby do kontaktu (rodzina/sąsiedzi) w przypadku braku możliwości nawiązania ze sobą kontaktu głosowego.
Warunkiem uczestnictwa w pilotażowym programie jest spełnienie wszystkich wymienionych kryteriów.
Usługa ta ma charakter pilotażowy, będzie realizowana do grudnia 2018 roku i gwarantuje beneficjentom bezpłatne dostarczanie, instalację oraz użytkowanie systemu teleopieki na zasadach określonych w umowie.
Rekrutacja do teleopieki „Alarm dla życia" trwa do 9 marca 2018 roku do godz. 15.00. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o złożenie pisemnego zgłoszenia na formularzu dostępnym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Szydłowcu w pok. nr 5. Formularze dostarczone po 9 marca 2018 r. nie będą rozpatrywane.
Informacje dodatkowe:
• ilość miejsc jest ograniczona - pilotaż obejmuje bezpłatne korzystanie z ww. usług dla 30 mieszkańców gminy Szydłowiec,
• wyłonienie beneficjentów spośród kandydatów odbywać się będzie na podstawie spełnienia kryteriów określonych w regulaminie świadczenia usług teleopieki „Alarm dla życia" oraz kolejności zgłoszeń,
• osoby zakwalifikowane zostaną poinformowanie telefonicznie.
Szczegółowe informacje mogą Państwo uzyskać:
• osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Szydłowcu, ul. Kilińskiego 2,
pok. nr 5 (parter),
• telefonicznie pod nr telefonu (048) 617 64 84